Podsumowanie sezonu 2015/2016 w Akademii

• autor: rusrus, 2016-07-20 12:42

Podsumowanie sezonu 2015/2016 w Akademii.

Przed nami kolejny sezon 2016/2017, ale wypada podsumować to co działo się w minionym piłkarskim roku. Okres na „nabranie dystansu” do tego co było minął, więc można postarać się o przemyślenia.
Na początek parę faktów. W  Akademii Unii Kosztowy w sezonie 2015/2016 trenowało około 140 dzieci w  grupach utworzonych dla roczników 2001, 2003, 2005, 2007 i 2009. Zajęcia były prowadzone przez 7 trenerów.  Tygodniowo odbywały się 24 sesje treningowe na trzech boiskach. Do tego dochodzi jeszcze około 30 meczy w rogrywkach podokręgu katowice i mecze sparingowe. Jeżeli ktoś pamięta jak wyglądała sekcja młodzieżowa w Unii kilka lat temu, to ma świadomość zmaian jakie zaszły w klubie.

Rocznik 2001.

Zespół po spadku z III ligi wojewódzikiej przejął Jacek Konowalski. Na letni obóz pojechało bodajże 6 chłopaków. Zasadne było pytanie, czy uda się „poskładać” drużynę przed sezonem. Przed rozgrywkami do treningów wróciła prawie cała ekipa i chłopcy zaczęli stanowić całość jako zespół. Efektem było II miejsce po rundzie jesiennej, a awans do wyższej ligi wymknął się o włos (w rozgrywkach młodzieżowych awanse i spadki są co rundę). Zespół w okresie zimowym został wzmocniony i dobra atmosfera w zespole pozwoliła na stworzenie kolektywu, który wygrał rozgrywki.

Rocznik 2003.

Runda jesienna w wykonaniu podopiecznych Rafała Jaskóły była nierówna, ale zakończona pozytywnie. Drugie miejsce w rozgrywkach (za plecami bezkonkurencyjnego Rozwoju Katowice) stawiało nasz zespół w roli faworyta do awansu w rundzie wiosennej. To co stało się w przerwie zimowej trochę nas zaskoczyło. Z drużyny odeszło 6- ciu wiodących zawodników (rocznik 2003 gra mecze po dziewięciu) do drużyn posiadających zespoły w wyższych ligach: APN Tychy, Rozwój Katowice, Ruch Chorzów. Cele dla zespołu się zmieniły. Pozostało walczyć o utrzymanie, które ostatecznie udało się wywalczyc z ostatnim gwizdkiem.

Rocznik 2005.

Drużyna prowadzona przez Marka Piszczyka do rozgrywek przystąpiła rok później niż ich rówieśnicy z innych klubów. W międzyczasie utworzono IV, V i VI ligę w podokręgu katowickim. Nasz zespół musiał rozpocząć rozgrywki od najniższego szczebla. Runda jesienna to dominacja naszych chłopaków i pewny awans do piątej ligi. Na wiosnę już nie tak wyraźnie, ale ze sporą przewagą drużyna awansowała do IV ligi. W rozgrywkach w młodszych kategoriach wiekowych wynik nie jest najważniejszą sprawą. Ważny jest rozwój indywidualny zawodników. Obserwując mecze rocznika 2005 widać jak zawodnicy podnoszą swoje umiejętności i rozwijają się jako zespół. Mam nadzieję, że ich marsz do wyższych lig nie zakończy się na przysłym sezonie, a niektórzy z nich zakotwiczą w kadrze podokręgu i Śląska.

Rocznik 2007.

W tym roczniku chłopcy ćwiczyli w dwóch grupach prowadzonych przez Rafała Jaskółę, wspieranego przez trenera Mateusza Potocznego i Jakuba Adamka. Dla tej grupy wiekowej, podokręg Katowice zorganizował rozgrywki „Ligi żaków”. Specyfika tych rozgrywek polega na tym, że zespoły spotykają się na mini turniejach, a rywalizują bez prowadzenia punktacji. Nasz klub reprezentowany był przez dwa zespoły. Dzięki temu każdy zawodnik mógł rywalizować z przeciwnikiem w „prawdziwym meczu”, a trener miał wgląd w to, jak zawodnicy rozwijają się na tle innych drużyn. Pod koniec sezonu Akademia Młodych Orłów prz AWF w Katowicach zorganizowała nabór. Szkoda, że tak mała grupa chłopaków wzięła udział w testach. Ostatecznie do AMO Katowice w roczniku 2008 znalazł się Piotr Kujawa, co jest wielkim wyróżnieniem dla naszej Akademii.

Rocznik 2009.

To najliczniejsza grupa w naszym klubie. W pewnym momencie zapisanych było 45 chłopców, którzy trenowali w czterech grupach. Ostatecznie zawodnicy zostali podzieleni na trzy grupy, którymi opiekowali się Marek Rusek i Mateusz Potoczny (przy pomocy Marka Piszczyka i Jakuba Adamka). W pierwszej rundzie treningi urozmaicane były grami sparingowymi i turniejami. Druga runda to udział w rozgrywkach Minimistrzostwa Deichmann. Dwie nasze drużyny bardzo dobrze zaprezentowały się w tych rozgrywkach, pokazujac charakter i wysokie umiejętności indywidualne. Koniec sezonu to duży turniej zorganizowany przez nasz klub (12 zespołów). Na wysokości zadania stanęli nie tylko zawodnicy, ale i rodzice, którzy przygotowali świetny „bufet”. Podobnie jak w roczniku 2007 i 2008, AMO zorganizowała nabór do rocznika 2009. Cała grupa „niebieska” wybrała się na testy. Do szerokiej 25 osobowej kadry dostało się dwóch zawodników. Maksymilian Gorajek i Szymon Wolny. Do końcowej grupy składającej się z 16 zawodników dostał się Maks, ale jestem przekonany, że obecność Szymona w tej grupie to tylko kwestia czasu (biorąc pod uwagę tempo jego rozwoju i zangażowanie na treningach).

W sierpniu rozpoczniemy treningi we wszystkich grupach. O zmianach w Akademii i planach na przyszłość poinformuję na początku sierpnia.

Koordynator Akademii Unia Kosztowy – Marek Rusek

autor: ~Agnieszka 2016-07-21 01:51:29

avatar W jakich dniach i godzinach będą się odbywały treningi grupy żółtej 2009? Sierpień jest za niecałe dwa tygodnie i rodzice nie mający wolnych wakacji chcieliby wcześniej zaplanować opiekę nad dziećmi w taki sposób, aby mogły one uczestniczyć w treningach.

autor: ~Maciek 2016-07-22 15:22:42

avatar Czy już wiadomo coś więcej na temat półkoloni które miały się odbyć w sierpniu?

autor: ~józio 2016-07-28 16:02:01

avatar a co z treningami rocznika 2007 w sierpniu ?