Unia Kosztowy i Akademia Piłkarska ALLECCO - strona oficjalna

Ładowanie...

pon.

Historia Przedwojenna

Kilka lat przed wybuchem I wojny światowej kilku miejscowych działaczy ruchu narodowego założyło na terenie Kosztów Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". W roku 1925 przy tym towarzystwie powstaje sekcja piłki nożnej, która nie zostaje zgłoszona do Śl. OZPN w Katowicach i dlatego rozgrywano tylko zawody towarzyskie z okolicznymi klubami sportowymi Brzezinki, Lędzin, Mysłowic i Szopienic. Na przełomie roku 1927/28 w wyniku nieporozumień pomiędzy zawodnikami a Prezesem "Sokoła" Tomaszem Klimczokiem sekcja została rozwiązana.

W okresie zimowym 1928/29 zrodziła się myśl założenia w Kosztowach klubu sportowego. Inicjatorem i realizatorem tej myśli był Ludwik Bednarek wspomagany przez kilku kolegów. Na spotkaniu założycielskim była jednak zbyt mała frekwencja by powołać klub do istnienia. Tak było i za drugim razem, ale w myśl powiedzenia "do trzech razy sztuka" pod koniec marca 1929 roku w restauracji pana Planetorza zebrało się 15 osób by powołać Klub Sportowy Unia Kosztowy. Na zebraniu tym powołano Zarząd w składzie: Prezes - Ludwik Bednarek, Sekretarz - Józef Włosek, Z-ca Sekretarza - Karol Zając, Skarbnik - Ludwik Duży. Sekretarz klubu pracujący wówczas w Urzędzie Gminnym wystarał się o teren pod boisko, uporządkowanie terenu, wykonanie bramek oraz innych prac. Boisko to wytyczone było obok toru kolejowego (obecnie w tym miejscu wytyczony jest kościół i cmentarz). Uroczystość poświęcenia boiska sportowego odbyła się 8 września 1929 roku w obecności JWP Starosty Jarosza Przewodniczącego Powiatowego Komitetu WFiPW w Pszczynie. W czasie uroczystości przygrywała orkiestra 73 Pułku Piechoty.

Pierwszy mecz mistrzowski rozegrano z KS "Pogoń" Imielin wygrywając 3:2. Skład ówczesnej drużyny: Wilhelm Cieplik, Jan Jurek, Karol Zając, Tomasz Baron, Jan Fołda, Augustyn Lipiński, Ludwik Duży, Paweł Planetorz, Golfryd Lipiński, Edward Dominicki, Józef Włosek. Drużynę uzupełniali juniorzy: Ignacy Zając, Szczepan Pastelski, Józef Fołda, Józef Kula, Wilhelm Wilk, Alojzy Sojka.

Po kilku latach drużyna piłkarska z klasy C awansowała do tzw. "B" ligi. Z chwilą wybuchu II wojny światowej klub, w którego szeregach był element narodowo polski zawiesił swą działalność. Niemcy usilnie starali się doprowadzić do wznowienia działalności klubu. Nawet obietnice obfitych dotacji i wybudowania nowego klubu nie zmieniły stanowiska Zarządu i sportowców.

Opracował: Franciszek Synowiec

Strefa Rodzica